NUJNO MORAMO ZAŠČITITI EVROPSKO KONKURENČNOST

Evropski proizvajalci avtomobilov in njihovi dobavitelji povezani v združenji ACEA in CLEPA priznavajo skupna prizadevanja obeh združenj in Evropske komisije v strateškem dialogu o prihodnosti evropske avtomobilske industrije. A ob tem poudarjajo, da ne smemo več izgubljati časa za zaščito konkurenčnosti.

Potem, ko je Evropska komisija v strateškem dialogu z evropsko avtomobilsko industrijo proizvajalcem avtomobilov in njihovim dobaviteljem dala več časa za izpolnitev ciljev pri izvajanju pravil o zmanjšanju izpustov CO2, sta CLEPA in ACEA poudarila, da avtomobilski proizvajalci in dobavitelji delajo vse, kar je v njihovi moči, da bo brezemisijska mobilnost postala uspešen poslovni model. A dejstvo je, da se trg brezemisijskih vozil ne krepi dovolj hitro. Zato po menju obeh združenj  prehod lahko deluje le, če je povezan s takojšnjimi ambicioznimi ukrepi za povečanje infrastrukture, spodbudami za povpraševanje po zelenih vozilih in ukrepi za zmanjšanje proizvodnih stroškov.

Več o konkretnih predlogih si preberite na spletni strani CLEPA.

**** 

Dodatne informacije: SRIP ACS+, Erik Blatnik, 01/ 236 17 35, erik.blatnik@acs-giz.si 

_______________________________________________________________________________________________________________

Avtomobilska industrija v Sloveniji prispeva okvirno 10% k bruto družbenemu proizvodu ter več kot 20 % k slovenskemu izvozu, vsi člani SRIP ACS+ pa, vključujoč vsa področja mobilnosti, prispevajo k bruto družbenemu proizvodu več kot 17 %. V slovenski avtomobilski industriji deluje več kot 100 dobaviteljev 1. in 2. nivoja in več kot 600 poddobaviteljev nižjih nivojev dobaviteljske verige. Poleg tega pa več kot 25 % vseh nagrajenih inovacij Gospodarske zbornice Slovenije izhaja iz avtomobilske industrije.

Nazaj