NA FoMI 2025 TUDI O UMETNI INTELIGENCI

NA FoMI 2025 TUDI O UMETNI INTELIGENCI

20. 03. 2025 | Novice

Na mednarodni konferenci The Future of Manufacturing & Industry FoMI 2025, ki smo se je udeležili tudi v SRIP ACS+, je bilo veliko govora tudi o uporabi umetne intelligence (UI) v proizvodnih in poslovnih procesih. Ta namreč omogoča zbiranje in analizo ogromnega števila podatkov za učinkovito in boljše poslovanje podjetij.

Udeleženci konference FoMI 2025 so se strinjali, da UI lahko bistveno pripomore k učinkovitejšemu preoblikovanju poslovanja. A pri tem podjetjem vpeljava UI-ja bolj kot tehnični, predstavlja organizacijski izziv, saj tehnologije že obstajajo in so razvite, medtem ko se načini vpeljave te izjemno uporabne tehnologije od podjetja do podjetja razlikujejo.

UI se namreč lahko uporabi v vsakem segmentu poslovanja, z njim se lahko denimo izboljšuje uporabniška izkušnja poslovnih partnerjev, kupcev ali zaposlenih, odličen je za avtomatizacijo rutinskih nalog in za analitiko ogromnih količin podatkov. Ti so namreč danes večinoma nestrukturirani, s tem pa tudi neuporabni za učinkovito poslovanje.

Strokovnjaki celo poudarjajo, da živimo v podatkovnem kaosu. Po nekaterih izsledkih je bilo še nedolgo nazaj na svetu kar tri četrtine podatkov slabo dosegljivih in s tem neuporabnih. Z UI se to drastično spreminja, saj ta podatke iz proizvodnih, poslovnih ali drugih procesov ustrezno zbira, analizira, obdeluje in jim daje uporabno vrednost.

Kljub njeni izjemni uporabnosti in včasih tudi superiornosti proti povprečnemu človeku, pa so bili  udeleženci konference prepričani, da UI ne bo nadomestila ljudi ali prevzela njihove vloge. Umetna inteligenca je le dopolnitev in pomoč človeku, da ta lahko izdeluje kakovostne izdelke ali se lažje odloča in sprejema pravilne odločitve s kar najmanj napak.

**** 

Dodatne informacije: SRIP ACS+, Erik Blatnik, 01/ 236 17 35, erik.blatnik@acs-giz.si 

_______________________________________________________________________________________________________________

Avtomobilska industrija v Sloveniji prispeva okvirno 10% k bruto družbenemu proizvodu ter več kot 20 % k slovenskemu izvozu, vsi člani SRIP ACS+ pa, vključujoč vsa področja mobilnosti, prispevajo k bruto družbenemu proizvodu več kot 17 %. V slovenski avtomobilski industriji deluje več kot 100 dobaviteljev 1. in 2. nivoja in več kot 600 poddobaviteljev nižjih nivojev dobaviteljske verige. Poleg tega pa več kot 25 % vseh nagrajenih inovacij Gospodarske zbornice Slovenije izhaja iz avtomobilske industrije.

Nazaj