NA DECEMBRSKEM SREČANJU ČLANOV SRIP ACS+ O SPREMEMBAH

Približujemo se koncu leta, zato smo se v Ljubljani zopet dobili na tradicionalnem decembrskem srečanju članov SRIP ACS+. Tema tokratnega srečanja so bile spremembe. Leto 2025 bo zagotovo leto intenzivnih razmislekov o preobrazbi avtomobilske industrije in mobilnosti. Preobrazba v podjetjih mora namreč temeljiti na strateškem razmisleku in preoblikovanju, o čemer smo z izbranimi strokovnjaki spregovorili na okrogli mizi.

Direktorica SRIP ACS+ Tanja Mohorič je uvodoma poudarila, da je trenutni položaj v avtomobilski industriji resda zahteven in vzbuja določeno nelagodje, a so nihanja v tej panogi stalna. Podjetja so jih zato že vajena, večina pa je z inovativnimi in prebojnimi rešitvami ter prilagodljivostjo in znanjem vedno našla izhod iz zaostrenih situacij. Ob tem je vsem položila na srce, da je zdaj še posebej primeren trenutek za sodelovanje in odkrit pogovor o tem, kako naprej. Le skupaj smo namreč lahko močnejši in pripravljeni na nove globalne izzive.

Pri tem je zelo pomembna zelena preobrazba podjetij in z njo povezano trajnostno poročanje. V avtomobilski industriji je to še posebej izrazito, saj kupci od nje zahtevajo zelene in za okolje prijazne rešitve. Nekdanji minister za javno upravo Boris Koprivnikar je zato izpostavil, da so trajnostno poročanje in t.i. ESG standardi odličen mehanizem za spremembe poslovnega okolja ter krepitev operativnega in strateškega vodenja podjetja. Pri tem je nujno, da se pomembnosti trajnostnega razvoja zaveda tudi vodstvo, ki mora svojim zaposlenim znati jasno razložiti vizijo, pot, cilje, namen in strategijo zelenega prehoda in trajnosti v podjetju.

Blaž Svilan, direktor podjetja Lean Scheduling Europe je pri tem dodal, da so za učinkovito preobrazbo in spremembe nujni ustrezni delovni procesi in digitalna orodja, ki jih moramo pravilno umestiti v te procese. Naloga sodobne napredne tehnologije je namreč opravljanje enostavnih nalog, zaradi česar ima potem človek več časa za ukvarjanje z zahtevnimi in težkimi odločitvami. Prav tako bi morala podjetja, ki uvajajo spremembe oz. se transformirajo, pri tem za pomoč nujno prositi strokovnjake za spreminjaje poslovnih in drugih procesov v podjetju, saj je transformacija tako bistveno učinkovitejša.

Avgust Šibila iz Taluma pa je udeležencem povedal, da morajo podjetja nujno razvijati inovativne, na znanju temelječe prebojne izdelke in rešitve. Po njegovem mnenju namreč v Sloveniji zaradi globalne konkurenčne tekme ni več mogoče izdelovati enostavnih stvari. Tako nam ne preostane drugega kot, da stalno inoviramo, iščemo nove, boljše rešitve in tako dvigujemo dodano vrednost na zaposlenega ter s tem ohranjamo trenutni življenjski standard. Srečanje smo zaključili s prijetnim druženjem, kjer smo si v sproščenem ozračju zaželeli srečno in uspešno novo leto ter nadaljevali poglobljen pogovor o izzivih, ki nas čakajo v letu 2025.

Ekipa pisarne SRIP ACS+ vam tako v 2025 želimo obilo zdravja, sreče in uspehov. Naj bo še posebej inovativno in zadovoljstva polno leto.

**** 

Dodatne informacije: SRIP ACS+, Erik Blatnik, 01/ 236 17 35, erik.blatnik@acs-giz.si 

_______________________________________________________________________________________________________________

Avtomobilska industrija v Sloveniji prispeva okvirno 10% k bruto družbenemu proizvodu ter več kot 20 % k slovenskemu izvozu, vsi člani SRIP ACS+ pa, vključujoč vsa področja mobilnosti, prispevajo k bruto družbenemu proizvodu več kot 17 %. V slovenski avtomobilski industriji deluje več kot 100 dobaviteljev 1. in 2. nivoja in več kot 600 poddobaviteljev nižjih nivojev dobaviteljske verige. Poleg tega pa več kot 25 % vseh nagrajenih inovacij Gospodarske zbornice Slovenije izhaja iz avtomobilske industrije.

Nazaj