INDUSTRIJE PRIHODNOSTI: KATERE PANOGE BODO NAJHITREJE RASLE
Mednarodna svetovalna hiša McKinsey je objavila 18 panog, ki bodo do leta 2040 najbolj rasle. Do takrat bodo globalno ustvarile od 29 do 48 bilijonov dolarjev prihodkov, kar predstavlja skok s 4 na 10 do 16 odstotkov svetovnega BDP. Med njimi so tudi področja razvoja in proizvodnje električnih vozil in avtonomnih vozil za souporabo, baterij in zračne mobilnosti prihodnosti.
Po napovedih McKinseya imajo električni avtomobili velik potencial. Leta 2022 so prihodki od prodaje tega segmenta vozil predstavljali 450 milijard dolarjev, v letu 2023 že skoraj 600 milijard. Svetovalna hiša zato ocenjuje, da bi bila lahko leta 2040 polovica vse globalne prodaje avtomobilov električnih. Prihodki v tej industriji bi se lahko do leta 2040 povečali z zdajšnjih 450 milijard dolarjev v letu 2022, na 2,5 bilijona do 3,2 bilijona dolarjev. A izzivi še vedno ostajajo, predvsem na področjih dosega baterij, cene in kakovosti električnih avtov, infrastrukture polnilnic, cene električne energije in razvitosti omrežja.
Poleg tega se bo po napovedih McKinseya v prihodnje zelo razvijalo področje avtonomnih vozil za souporabo. Ta bi lahko do leta 2040 prevzela tudi do 51 odstotkov industrije prevoza oseb, kjer imajo zdaj vodilno vlogo taksiji ali njim podobne storitve. Pomemben bo tudi razvoj baterij, kjer bi lahko skupni prihodki tej panogi zrasli z zdajšnjih 98 milijard dolarjev na kar 810 milijard do 1,1 bilijona dolarjev v letu 2040. Velik potencial rasti pa kažejo tudi električna vozila za vertikalno vzletanje in dostavni droni. McKinsey ocenjuje, da bi lahko prihodki v tej industriji do leta 2040 zrasli tudi do 340 milijard dolarjev.
Več o industrijah prihodnosti si preberite na spletni strani svetovalne hiše McKinsey.
****
Dodatne informacije: SRIP ACS+, Erik Blatnik, 01/ 236 17 35, erik.blatnik@acs-giz.si
_______________________________________________________________________________________________________________
Avtomobilska industrija v Sloveniji prispeva okvirno 10% k bruto družbenemu proizvodu ter več kot 20 % k slovenskemu izvozu, vsi člani SRIP ACS+ pa, vključujoč vsa področja mobilnosti, prispevajo k bruto družbenemu proizvodu več kot 17 %. V slovenski avtomobilski industriji deluje več kot 100 dobaviteljev 1. in 2. nivoja in več kot 600 poddobaviteljev nižjih nivojev dobaviteljske verige. Poleg tega pa več kot 25 % vseh nagrajenih inovacij Gospodarske zbornice Slovenije izhaja iz avtomobilske industrije.