AVTOMOBILSKA INDUSTRIJA ODLOČNO ZA PODNEBNO NEVTRALNOST
Najnovejši podatki Evropskega združenja avtomobilskih dobaviteljev CLEPA kažejo, da se avtomobilska industrija pospešeno prilagaja zeleni proizvodnji. Dobavitelji si namreč dejavno prizadevajo za zelene in krožne strategije vzdolž celotne vrednostne verige. Pri tem imajo ambiciozne cilje za vse bolj trajnostno avtomobilsko dobavno industrijo.
Čeprav se je proizvodnja vozil v zadnjih dveh letih po pandemiji covida-19 in posledičnih motnjah v dobavnih verigah povečala, je avtomobilskim dobaviteljem uspelo znatno zmanjšati emisije CO2. Lani je bilo tako prihranjenih več kot 850 tisoč ton tega nevarnega plina v primerjavi z letom 2020, kar ustreza emisijam srednje velikega francoskega mesta, kot je Grenoble.
Vendar pa je povečanje proizvodnje povzročilo tudi povečanje porabe vode in nastajanje odpadkov. Kljub temu dobavitelji iščejo nove, inovativne pristope za povečanje učinkovitosti recikliranja in predelave odpadkov, kar kaže na njihovo dosledno zavezanost prehodu k zeleni, trajnostni proizvodnji, tudi s ponudbo široke paleto tehnologij za bolj trajnostno vozno izkušnjo.
Podrobnosti iz poročila DATA DIGEST si preberite na spletni strani CLEPE.
****
Dodatne informacije: SRIP ACS+, Dunja Podlesnik, 01/ 236 17 35, dunja.podlesnik@acs-giz.si
_______________________________________________________________________________________________________________
Avtomobilska industrija v Sloveniji prispeva okvirno 10% k bruto družbenemu proizvodu ter več kot 20 % k slovenskemu izvozu, vsi člani SRIP ACS+ pa, vključujoč vsa področja mobilnosti, prispevajo k bruto družbenemu proizvodu več kot 17 %. Panoga ustvari 7,5 milijarde evrov letnih prihodkov. V slovenski avtomobilski industriji deluje več kot 100 dobaviteljev 1. in 2. nivoja in več kot 600 poddobaviteljev nižjih nivojev dobaviteljske verige. Poleg tega pa več kot 25 % vseh nagrajenih inovacij Gospodarske zbornice Slovenije izhaja iz avtomobilske industrije.